Dugi niz godina Nenad Popović obavlja zahtjevnu i odgovornu zadaću direktora Novigrad/Cittanova Runa. Svi koji su ikad bili u organizaciji jednog tako velikog i važnog trkačkog eventa, makar i kao volonteri, znaju kako je ponekad teško riješiti sve izazove koji se postave pred organizatora. Utjecaj vremenskih (ne)prilika, zahtjevi i očekivanja trkača, želje sponzora… sve to utječe na dojam koji mi trkači, oni koji stanu na start i u konačnici prođu ciljem, dobivamo na kraju utrke i putem raznih društvenih mreža dijelimo sa svijetom.
Upravo o željama i očekivanjima razgovarali smo s direktorom utrke koja će svoje sedmo izdanje imati prvog dana prosinca. Usput rečeno, prijave za utrku su još otvorene…
Novigrad/Cittanova Run se održava već nekoliko godina. U kojoj mjeri se utrka razvila od jedne manje, gotovo lokalne trke do prilično masovne međunarodne utrke na koju rado stižu i stranci?
Novigrad/Cittanova Run, utrka koja se ove godine održava po sedmi put, doživjela je veliki rast i razvoj. Počela je kao manja utrka s kraćim dionicama, no ubrzo je prerasla u polumaraton, što je omogućilo privlačenje još većeg broja trkača, uključujući i brojne međunarodne sudionike. Također, promjenom termina u post-sezonu, utrka je osigurala veću masovnost i popunjenost smještajnih kapaciteta, što se odrazilo i na turizam u tom periodu godine. Statistike pokazuju da čak 30 posto trkača i njihove pratnje koristi mogućnost smještaja u hotelu smještenom na samom startu. Jedinstvena pogodnost je ta da trkači mogu doslovno iz sobe izaći na stazu. Nakon cilja, sudionicima se pruža posebna okrijepa s ponudom hrane prilagođene zimskom periodu i adventskom ugođaju, čime se dodatno ističe gostoljubivost i blagdanska atmosfera ovog događaja, čineći ga posebnim doživljajem za sve trkače.
Kad je u pitanju trasa, ona na sve tri distance izmjenjuje razne podloge i vizure. Smatrate li to jednim od najvažnijih značajki trke?
Trasa Novigrad/Cittanova Run uistinu je jedna od najvažnijih karakteristika ove utrke, pružajući raznolike podloge i vizure koje trkačima nude poseban doživljaj. Sve tri utrke, neovisno o duljini, prolaze kroz asfaltirane ceste, makadamske putove i travnate površine. Ova izmjena podloga dodaje tehničku složenost utrci, pa trkači moraju biti prilagodljivi i spremni na promjene terena. No, iako trasa donosi raznolikost u podlogama, akumulirani uspon je vrlo mali jer se većim dijelom proteže uz obalu mora. Time je osigurano da utrka ostaje dostupna širokom spektru trkača, uz jedinstveni doživljaj trčanja u dinamičnom i prirodnom okruženju.
Volonteri su na svakoj iole većoj utrci jedan od najvažnijih dijelova organizacije. Kako utrka kojoj ste Vi direktor rješava pitanja volontera? Jesu li uključeni učenici lokalnih škola, članovi atletskih klubova…?
Volonteri su doista srce i duša svake uspješne utrke, a to vrijedi i za Novigrad/Cittanova Run. Od samih početaka uključeni su u sve aspekte organizacije – od rada na stazi do logistike, a osobno sam oduvijek pridavao veliku važnost volonterima i njegovao volonterizam u sklopu organizacije. Na ovoj utrci naši volonteri dolaze iz različitih lokalnih udruga – uključeni su članovi atletskog kluba Olimpik i mnogi drugi entuzijasti koji žele biti dio ovog događaja. Oni ne samo da pružaju podršku trkačima na svakom koraku već svojim radom pridonose cjelokupnoj atmosferi i sigurnosti utrke. Volonteri dobivaju jedinstveno iskustvo društvenog angažmana i zajedništva, a zbog situacije na terenu često imaju dragocjene informacije i povratne dojave koje nam pomažu u kontinuiranom unaprjeđenju utrke. Uz volontere na stazi, želio bih zahvaliti cijelom timu koji volontira u drugim ključnim segmentima – od kuhinje, marketinga, pravne službe, do agencije GoAdria. Svi oni doprinose tome da Novigrad/Cittanova Run bude događaj na koji se rado vraćaju i trkači i volonteri. Želio bih napomenuti i kako se iz godine u godinu povećava broj volontera koji dolaze izvan Hrvatske, posebice iz Slovenije.
Smatrate li da su start i cilj ispred hotela Aminess, a ne primjerice negdje u središtu grada, prednost utrke?
Start i cilj utrke ispred hotela Aminess Maestral svakako su velika prednost, ne samo za organizaciju nego i za same trkače. Blizina svih logističkih elemenata potrebnih za utrku – od parkinga za sve trkače, sanitarnih čvorova, pa do poluolimpijskog grijanog bazena s morskom vodom i mogućnosti masaže – pruža trkačima maksimalnu udobnost i olakšava pripremu prije i oporavak nakon utrke. Osim što omogućuje vrhunsku organizaciju na samom startu, trkačima nije uskraćen ni doživljaj Novigrada, budući da ruta prolazi kroz središte grada. Na taj način dobivamo najbolje od oba svijeta: praktičnost i kvalitetu usluge uz autentičan doživljaj Novigrada.
Pripremate li i alternativne trase utrke s obzirom na to da dio staze prolazi šetnicama tik uz more koje može biti prilično valovito?
Trenutno je staza Novigrad/Cittanova Run definirana i nismo planirali alternativne rute, međutim, prošle godine smo se suočili s izazovom olujnog juga, zbog kojeg smo dan prije utrke morali prilagoditi rutu. Veliki komadi kamenja i neprelazne lokve, koje je donio vjetar s mora, primorali su nas da skratimo dionicu polumaratona za kilometar kako bi se osigurala sigurnost trkača. S obzirom na to da dio staze prolazi šetnicama uz more, gdje su uvjeti ponekad nepredvidivi, uvijek postoji mogućnost prilagodbe, no vjerujemo u lijepo vrijeme ove godine. Nadamo se da će trkači moći uživati u svakom dijelu staze bez ikakvih smetnji, kao što je to bio slučaj u većini prethodnih izdanja.